Nagranie 2
Praca domowa:
Zad 1.
Sprawdź czy funkcja ma pochodną w punkcie .
a)
b)
Zad 2.
Sprawdź czy funkcja ma pochodną w punkcie .
a)
b)
c)
d)
Zad 3.
Dobierz takie wartości i
, aby funkcja
miała pochodną dla argumentu
Zad 4.
Oblicz pochodną funkcji
a)
b)
c)
d)
e)
f)
g)
h)
Rozwiązania Kliknij aby zobaczyć rozwiązania
Dziękuję. Świetna była ta lekcja. Pomogła mi zrozumieć, dlaczego te wzory na pochodne są takie, a nie inne. Nie wiedziałem, że pochodna (nawę niewłaściwa) nie zawsze istnieje.
![Rendered by QuickLaTeX.com \left[ \sqrt[n]{x} \right]^\prime = \frac{x^{\frac{1}{n}-1} }{n}](https://www.kowalskimateusz.pl/wp-content/ql-cache/quicklatex.com-b17eaa59e32e5cef294f23dfe47aaca9_l3.png)
Chyba zapomniał Pan o wzorze:
Przepraszam za ten informatyczny zapis, ale mam nadzieję, że Pan go odczyta.
Jeszcze raz przepraszam. Chodziło mi o pochodną z tego pierwiastka, a nie pierwiastek. Zapomniałem dopisać ‘ z lewej strony równania.
Poprawiłem twój wzór, aby był bardziej czytelny możesz używać latex’a do pisania wzorów jak znasz wstawiając wzór w znaczniki
, bo działa również dla n rzeczywistego.
[] []
wpisując w pierwszy nawias kwadratowytex
, a w drugi/tex
, a pomiędzy nie wór latex. W zasadzie to masz rację lecz ten wzór zawiera się wTym razem praca domowa okazała się łatwiejsza. Nie umiem odpowiedzieć tylko na zadanie nr 3. Reszta według mnie wygląda tak:
zad. 1
a) nie
b) nie
zad. 2
a) tak
b) nie
c) nie
d) tak
zad. 4
a) e^x
b) 25
c) 27x^26
d) -sin x
e) (-1)/(sin^2 x)
f) 5^x ln5
g) 1/(x lnpi)
h) (ln2)/(2^x)
Cześć
Z dzisiejszej lekcji nie rozumiem, skąd w zadaniu 3 wzięło się -q/x^2? A następne moje pytanie czy w przykładzie g) w zadaniu ostatnim można zostawić 1/2^xln przy podstawie 1/2? Jeśli nie to w jaki sposób to obliczyć lub uprościć?